Adrasan , Cennetten Bir Köşe

ULAŞIM
ULAŞIM

Adrasan Kumluca İlçesine 30 km, Antalya İl Merkezine 95 km, Kemer İlçesine 55 km Olimpos’a  ise 15 km uzaklıktadır. İstanbul ile uzaklığı yaklaşık 790 km olup 10 saatlik araç yolculuğunuz ardından Adrasan’a ulaşabilirsiniz. Adrasan’a Antalya’dan kendi aracınızla yaklaşık 1saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkün.İstanbul, Ankara ve İzmir’den aktarmasız olarak çeşitli havayolu firmalarının uçuşları mevcut. Antalya Havaalanında araç kiralayarak Adrasan’a ulaşabilirsiniz. Adrasan merkezli bazı otellerin Antalya havaalanı transferi mevcut , otelinize transfer hizmetinin olmadığını da sorabilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isterseniz , Antalya Otogarının hemen yanındaki ilçeler terminalinden kalkan Çiçek tur minibüslerine binebilirsiniz. Yaz dönemlerinde her gün Antalya-Adrasan arası karşılıklı 4 sefer düzenliyor. Adrasan-Antalya seferleri 8:00, 11:00, 15:00, 18:00 saatlerinde. Adrasan-Antalya seferleri ise 8:00, 11:00 / 15:00 / 17:00 saatleri arasında. Detaylı bilgi ve rezrvasyon için Çiçek tur Antalya otogar iletişim numarası   0546 408 35 06

HAVA

Ülkemizin en güneyin noktalarından birinde bulunan Adrasan , bölgeyi çevreleyen dağlardan esen rüzgarların etkisiyle geceleri serin gündüzleri ise  oldukça  sıcaktır.  Kış aylarında şiddetli fırtılarla beraber  metrekareye düşen yağmur fazla iken , kar yağışı diğer bölgelere göre daha azdır. Kuru soğuk ve ayaz kış aylarında çok görülür.İlkbahar ve sonbahar geçişleri ılık geceleri ise soğuk olabiliyor.

GENEL

Adrasana neden gitmeliyim ?Adrasan diğer tatil beldeleri gibi pahalı ve uçuk fiyatların olmadığı,  işletmelerin bir çoğunun hala belde sakinleri tarafından işletildiği bir yer.Ulaşım olarak Antalya ilimize 80 km kadar bir yakınlığa sahip.Ülkemizin güneydeki en uç noktalarından birisi. Aracınızla günü birlik  gitmek isteyeceğiniz bir çok tarihi alanlar , mesire yerleri ile dolu. Olimpos, Çıralı , Finike , Kemer , Kaş  hatta Fethiye bile 2 saatlik mesafede. Bahçelerde görebileceğiniz yerli halkın doğal yollarla yaptığı biber ve domates salçalarından , karadut suyundan almadan evinize dönmeyin .

ADRASAN PLAJI

Sahil boyunca konaklamanız için  pansiyonlar mevcut , fiyatlar çok makul .Günlük  70 tl ile 200 tl arasında değişiklik gösteriyor.Kumsalda şezlong ve şemsiyeleri belediye kiralıyor . Bu sene 2019 yılı için günlük  10 tl fiyat belirlenmiş. Tabi istediğiniz bir yere havlunuzu seripte kumsalın keyfini ücretsiz olarak çıkartabilirsiniz.

YEMEK

Sahilde bulunan köy kadınlarının yaptığı gözlemelerden , yerel yapılan pide çeşitlerine ,köfte çeşitlerinden  balık ürünlerinin olduğu restoranlara kadar damak tadınıza göre çeşitli yiyecekler bulmanız mümkün.

Adrasan Plajı
GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Olimpos : Beldeye 10 km kadar uzaklıkta bulunan olimpos kültür mirasının yanında doğası , denizi ile mutlaka tatilinizin 1 gününde gitmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Caretta Carettaların doğal yumurtlama bölgesi olduğundan dolayı doğal sit alanıdır. Olympos M.Ö. 3. Yüzyılda kurulmuş, Likya kentlerinden birisidir. Döneminde ekonomik konsey tarafından 3 oy hakkı ile temsil edilmiş büyük bir kenttir Olympos. Bu da, o dönemde Olympos’ta 100.000 civarı insan yaşadığı anlamına gelmektedir. Olympos kentinin ismi ; denize en yakın, en yüksek dağ olarak bilinen ‘’Tahtalı Dağı’‘ ndan gelir. Olimpos kenti bu dağın eteklerindedir. Günümüzde teleferikle de çıkılan Tahtalı dağı 2366 m. yüksekliktedir ve her taraftan fark edilir.

Yanartaş : Adrasana yakın bir  mesafede bulunan , Olimpos’un Sönmeyen Ateşi Yanartaş, diğer adıyla Chimaera , Kumluca ilçesine bağlı Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğal gaz kaynağıdır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.İsmini bu ateşlerden almaktadır. Yaklaşık 100 yıldır ateşin yandığı söyleniyor.

CENEVİZ KOYU

Ceneviz Koyu : Tertemiz pırıl pırıl denizi ile tekne turlarının uğrak noktası Ceneviz koyuna gitmeli ve kendinizi mavi ile yeşilin buluştuğu denize bırakmalısınız.

İPUCU

Tekne turu yapmak

Tüplü Dalış yapmak

Eve Dönerken Salça , Nar ekşişi ve Saf Zeytinyağı almak

Canan yakın köy halkı,

Masmavi , tertemiz cam gibi denizi

Mükemmel doğası,turunç bahçeleri

Anayoldan Merkeze olan yol kötü,

Plajda ve çevrede yeterli çöp konteynırlarının bulunmaması

Adrasan’ı çevreleyen tepelerde, yamaçlarda  sürekli yangınlar çıkmasından dolayı bölge çok zarar görmüş , özellikle yerel halk ve vatandaş bıkmış durumda , haliyle mangal yada kamp amaçlı yakılan ateşlerin yakılmaması isteniyor.

İLETİŞİM

Jandarma : 156

Sahil güvenlik 158

Polis : 155

İtfaiye :110

Ambulans 112

bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kendi Aracınızla Yurdışına Çıkmak

Çar Tem 31 , 2019
Aracınızla yurtdışına çıkmayı düşünüyorsunuz peki yola çıkmadan önce neler yapmalıyız ? Öncelikle ehliyetinizin yeni sisteme göre değiştirilmiş olması gerekiyor. Aracınızın muayenesinin tam ve  yapılmış olması […]