Bulgaristan

Komşumuz olmasından dolayı ulaşım ,yakınlık ve hala Leva kullanmalarından dolayı beklide tatilinizde gitmeyi düşüneceğiniz ülkelerden birisidir Bulgaristan . Her ne kadar Avrupa birliğine girmiş olsalarda Schengene üye değillerdir. Haliyle kendi para birimleri Leva’yı kullanmaya devam ediyorlar. Ulaşım için kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi , Halkalıdan Sofya arasına giden tren ve çeşitli firmaların otobüsleri ve tabiî ki havayolu firmaları mevcut. Tren bilet fiyatları gayet makul . Saatler ve fiyatları verdiğim linkten kontrol edebilirsiniz . http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/trenler/Uluslararas%C4%B1%20Trenler/5

Bulgaristana gitmeye karar verdiğinizde geçerli bir Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Tabiki Schengen vizeniz varsa yine girebilirsiniz ancak özellikle havayolu ulaşımında schengenden dolayı sorun çıkartabiliyorlar ve ülkeye girişte sıkıntı yaşıyorsunuz. Araçla gitmeniz daha kolay helede hala rüşvetin olduğunu düşünürseniz sınır kapılarında sorun yaşamadan schengenle geçiş yapabilirsiniz . Sıkıntı bir durumda kişisel yurtdışı sigortasının ve araç için yeşil sigortanın mutlaka yapılmış olması gerekiyor . Pasaport kontrolde özellikle dikkat ediyorlar .
İstanbuldan aracınızda Aziziye (Dereköy) Sınrı kapısına gidipordan pasaport kontrol işlemlerinizi yaptırdıktan sonra Bulgaristan tarafına geçiş yapabilirsiniz. Aracınıza kalıcanız süreye göre pasaport kontrolden hemen sonra 300-500 mt uzaklığındaki akaryakıt istasyonundan taşıt pulu almanız gerekiyor. Bulgaristanda yollarda bulunan bizdeki eds sistemine benzer sistemler mevcut ve o taşıt pulunu almadığınız taktirde ceza yiyorsunuz . Trafik polisine denk gelirseniz sıkıntı çıkartabilirler. Günlük haftalık aylık yada yıllık şeklinde satılıyor . Tabi hazır akaryakıt istasyonuna gitmişken yakıtınızı doldurun. Fiyatlar bizden çok uygun. Haliyle Sınır kapısına kadar yakıtınızı ayarlayıp deponuz boşken Bulgaristana girmek ve çıkarken aracınızın deposunu doldurmak ufakta olsa bütçenize bir katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir