Luxor

Diğer adıyla El-Uksur  ( mücevher ) antik Mısır şehri Thebes harabelerinin üstüne kurulmuş , haliyle geçmişten günümüze tarih dolu bir  şehir. Benim Mısır seyahatlerimde mutlaka her defasında gezip görmek istediğim şehirlerin ilk başında geliyor.
Kahireden  ,Hurgada veya Şharm-El Sheikh deiğişik turlarla  30 $ – 50$ arasında bir fiyata öğle yemeğiniz dahil  Luxor’a   gelebiliyorsunuz. Mutlaka pazarlık yapmakta fayda var . Turizm olarak zor zaman geçirdikleri için oldukça iyi fiyat kırıyorlar.
<script async src=”//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>
<ins class=”adsbygoogle”
style=”display:block; text-align:center;”
data-ad-layout=”in-article”
data-ad-format=”fluid”
data-ad-client=”ca-pub-2289181071902821″
data-ad-slot=”8263674967″></ins>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>
Nil nehrini takip edip Luxor’un büyüsüne kapılamamak elde değil.
Luxor Balıkçı Barınağı
 
Luxorda hiç sıkılmadan gezip dolaşabileceğiniz çok yer var. Bazılarına göre bir gün yeterli bile olmayabilir .Karnak Tapınağı , Krallar vadisi ve Dev Memnon anıtları , Hatşepsut Tapınağı bunlardan en önemlileri.
 
Karnak Tapınakları
 
Luxor’da görülmesi gereken yerlerin en başında diyebiliriz.İsmini bulunduğu köyden alan karnak tapınağı yapımı 2000 yıldan fazla sürmüş ve her gelen firavun kendisinden bir şeyler katarak tapınağı büyütmüş.
 
Dünyanın en büyük antik dini yapısı ve açık hava müzesi diyebiliriz.
Tapınak toplamda dört bölümden oluşmuştur. Tapınağın girişinde sizi koç başlı sfenkler karşılar.
Toplamda 8000 bin adak taşı ve 450 heykel vardır. Gezmekle kolay kolay bitiremeyeceğiniz ,o mistik ve antik yapısıyla sizi içine çekip kolay kolay çıkmak istemeyeceğiniz bir tapınak.
 
Resimleri görünce hemen  aklınıza Dikilitaş’taki anıt gelebilir. Dikilitaşlar Güneş tanrısı Ra’yı sembolize ediyorlar. Genellikle yükseklikleri 15-30 metre arasında oluyor.
İstanbulda bulunan Dİkilitaş 390 yılında Romanın doğu imparatoru Theodosius tarafından getirtilmiş. Mısırdaki Dikilitaşlar Romalılarında büyük ilgisinide çekmiştir.
Memnon Anıtları
 
Nehirden Gelen ana yol üzerinde bulunan Memnon anıtları ,Kral III. Amenhotep’in tapınağının hemen girişinde bulunuyor ancak tapınaktan geriye zaman içinde birşey kalmadığı için sadece bu devasa anıtlar günümüze kadar ulaşmış durumda. Memnon ismi  ise yunanlılar tarafından konulduğu biliniyor.
Hatshepsut Tapınağı

İlk kadın firavun olarak bilinen Hatşepsut’un (ismi En asil kadın anlamına geliyor ) M.Ö 1479 -1458  yılları arasında hüküm sürdüğünü biliniyor. Yapımı Mimar Senmut tarafından Hatşepsut için yapılan yapı hala görkemini koruyor. Yılın her zamanı Dünya’nın heryerinden  ziyaretçi akınına uğruyor.
 
Tağınağa girerken bilet gişesini geçtikten sonra uzun bir yürüyüş yolundan geçip tapınağa ulaşıyorsunuz .
Aynı zamanda bu yürüyüş yoluna tekerlekli trende konulmuş isteyen trenlede tapınağa ulaşabiliyor. Bakım çalışmaları nedeniyle giriş kat bir süredir kapalı tutuluyor.
Firavunların tanrının oğlu olduğuna inanıldığı ve bir kadının firavun olamayacağı inanıldığı için  Hatşepsut kral gibi giyinip taksa sakallarla erkeğe benzeyerek güçlü olduğu imajını yaratılmış . Heykellerinde de yine sakallı olarak tasvir edilmiştir.
Krallar Vadisi
Karnak Kings Valley
Hatşepsut tapınağının hemen arka vadisinde bulunan Krallar vadisi Vadi-El Mulluk olarakta biliniyor. Zaman içinde piramitlerin , görsel anıtların yağmalanmasını gören firavunlar bunun önüne geçebilmek için mezarlarını görünmeyecek sekilde, toprak içinde mağaralara inşa ettirmeye başlarlar.
 
Vadide yaklaşık 62 Mezar olduğu belirtiliyor ancak siz sadece 3 ünün içine girebiliyorsunuz.Her ne kadar fotoğraf çekmek yasak denilse de  mezarlarda bulunan görevliler sizden bahşiş isteyip karşılığında fotoğraf çekmenize izin veriyorlar.
1922 Yılında Bulunan Kral Tutanhamun’un mezarıda yine bu bölgede bulunuyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir