Hurghada

 

 Hurghada

Hurgada diğer adıyla Al Ghardaqah ,Mısır’ın Afrika kıtasında bulunan kıyılarında  kızıl denizin güzelliği ve Kahire , Luksor’un gibi önemli tarihi şehirlerin ortasında bulunmasından dolayı Mısır seyahatlerinde bana göre ilk tercih edilmesi gereken şehirdir.

Hurgada
Hurgada

Türkiye’den Hurgada’ya gitmek çok kolay Sabiha Gökçen Havaalanından yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Hurgada havaalanına iniyorsunuz  , şehir merkezi ile havaalanı iç iç , merkeze uzaklık yaklaşık  5 km..

Hurgada Airport

Her ülkede olduğu gibi bu havaalanındada mutlaka taksi ile  pazarlık yapmanız şart ,aksi taktirde bol keseden para ödemiş olursunuz. Mısırda çok ucuz olan ulaşım için özellikle gece yarısı, yüksek ücretler istiyorlar ancak sıkı bir pazarlıkla çözülmeyecek bir durum değil. Hatta baktınız fiyatta anlaşamıyorsunuz başka bir taksiye doğru yönelmeniz fiyatı indirmek yeterli olur.

Şehrin 250 km kadar güneyinde Luxor şehri ve  600 km kadar batısında olan Kahire’ye ulaşım bu noktadan daha kolay , Mısıra gidip Luksor’da bulunan Tapınakları yada Kahiredeki piramitleri görmeden Mısırdan dönmek olmaz . Hurgada her iki şehirede ulaşmak isteyenlerin ortak noktası durumunda.

Eskilerde balıkçı köyü olan şehir, Şarm El Şeyh’e alternatif bir turizm merkezi olarak ,devletinde teşvikiyle bir turizm cennetine dönüşmüş durumda. Ancak Yakın geçmişte çıkan iç karışıklıklar ve politik durumlardan dolayı Hurgada’ya gittiğinizde tamamlanmamış , yarım kalmış oteller , binalar yada işyerleri görebilirsiniz.

Trafik sıkıntısının hiç olmadığı gibi sadece bir adet trafik ışığıda görürseniz şaşırmayın. İç karışıklıklar öncesi birçok Türk turistinde gittiği şehirde şu anda Rus ve kuzey ülkerlerinden turist çok gelmekte.  Halkın yinede Türklere karşı sevgisi göstermesi  ve bizleri kardeş olarak görmeleri hoşunuza gidiyor.

Güvenlik oldukça üst seviyelerde ,  cadde üzerlerinde sabitlenmiş noktalarda askerler güvenliği  sağlıyorlar arama noktaları oluşturulmuş ve sürekli kontroller yapılıyor.

Şehirde ne yapmalıyım diye sorarsak bir haftalık tatilinizde bir gün Kahire bir gün Luxor olmak üzere iki gününüzü bu şehirlere ayırmak zorundasının . Bunun yanında kızıldenize gitmişken boat trip dedikleri sadece maske ve paletlerle çeşitli resiflerin olduğu adalara günlük turlar yapabilir yine aynı şekilde başka bir gün Discovery dalışı ile tüplü dalışlar yapabilirsiniz.

Mahmya island

Atv ile çölde safari , Büyük akvaryum , parasailing gibi bir çok etkilik mevcut. Tur programlamak isterseniz size tavsiyem Hurgada ana caddede bulunan Bon Voyage Tours . İşletmeci  Medo adlı kişiden Türk olduğunuzu belirterek normal liste fiyatlarının altında özel fiyatlarla tur planlaya bilirsiniz .Her konuda sizlere yardımcı olabilecek samimi ve güvenilir bir işletmecidir. Bu konuda yardımcı olmamı isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bon Voyage Tours

Hurgadada yemek konusunda pek sıkıntı yaşamıyorsunuz . Bir çok dünya markası fast food zinciri burada mevcut , onun haricinde pizza restorantları , yunan restoranları ve her yerde göreceğiniz cafelerde özellikle akşam üzerleri bol miktarda nargile tüketilip kahveler içiliyor.

Hurgada Street

Alış veriş ve gezmek için özellikle akşam saatlerini tercih etmelisiniz ,gündüz ile gece arasında iki ayrı şehir var. Gece şehir canlı ve hareketli insanlar sokaklarda iken gündüz yollar,  kaldırımlar dükkanlar bom boş kimseler yok.

Al-Mina Cami
Al-Mina Cami
Hurgada Marina
Hurgada Marina

Hurgadada merkezede bulunan marinayı , balık pazarını ve hemen yanında bulunan Al-Mina camide gezilmeye , görülmeye değecek yerler.Yürüyüş mesafesinde bulunan bu üç yere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Hurgada Balık Pazarı

Cadde üzerinde bulunan eskici dükkanınada mutlaka uğrayın. ufak bir müzeden farksız .Görülmeye ve eğer antika parçaları seviyorsanız almaya değer şeyler bulabilirsiniz.

Hurgada Antikacı Dükkanı

Hurgadadan dönerken eşe dosta akrabaya ne almalıyım diye düşünüyorsanız.

Mısırı temsil eden ufak hediyelik biblolar,baharat çeşitleri ,papirüsler ve hala içmeye devam ettiğim Hibiskus çayı başlıca hediyelikler. Dekoratif biblolar arasından seçim yapmak çok zor tabi . Fiyat biblolar arasındaki kaliteye göre değişiklik gösteriyor. Fakat kalite konusunda Yunanistan’da gördüğüm mitolojik biblolar buradakilerden çok daha kaliteli ve ince bir işçilik kullanılarak yapılmıştı.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir