Dünya Seyahat Risk Haritası Açıklandı , Hangi Ülkelere Seyahat Yapılmalı ? Hangi Ülkeler Tehlikeli ?

International SOS ile Control Risks şirketlerinin küresel gezginler için hazırladığı 2019 Seyahat Risk Haritası (2019 Travel Risk Map) yayınlandı. Yakın zamanda dünya üzerinde çeşitli ülkelere bir seyahat planlıyorsanız  , güvenliğiniz açısından haritayı detaylıca inceleyip hangi ülkeler riskli , hangileri değil incelemeniz na göre tatilinizi planlamanız riskinizi azaltacaktır.

Dünya Seyahat Risk Haritası Gruplandırması

 Seyahatinizde ki  güvenliğiniz için   önemli ipuçları barındıran haritaya göre dünyada seyahat sevenler , turistler yada gezginler  için “tamamen güvenli” sadece 10 ülke bulunuyor ve bunların sekizi Avrupa ülkeleri.

Avrupa Asya ve Afrika Seyahat Risk Durumu

Her yıl düzeni olarak yapılan , seyahat güvenliği uzmanları tarafından hazırlanan raporda , ülkelerdeki siyasi şiddet (savaş, ayaklanma, terörizm vs.), toplumsal kargaşa (dini, politik, mezhepsel, kadınlara yönelik şiddet ve etnik kutuplaşma), diğer şiddet eylemleri ve küçük suçların yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanıyor.

Seyahatiniz için bulunduğunuz ülkedeki yerel ulaşım , altyapısının , güvenlik ve acil durum hizmetlerinin yeterliliği , endüstriyel ilişkilerin durumu ve ülkenin doğal afetlere açıklığıda göz önüne alınan diğer etkenler.

Hazırlanan Rapora göre,  çok düşük derecede riskli ülkeler  kategorisinde Genelde kuzey ülkeleri yer aldı. Danimarka , Slovenya Lüksemburg ,Norveç ,Finlandiya , İzlanda , Grönland, İsviçre ,Seyşeller Çok düşük derece bulunuyor.

Düşük risk grubu ülkeleri Avrupanın bir çok ülkesiyle beraber ,ABD , Japonya , Çin , Kanada , Avustralya , İran , Gürcistan ve rmenistan yer alıyor.

Ülkemizin de içinde bulunduğu orta dereceli risk taşıyan ülkeler sıralamasında Türkiye ile beraber Rusya , Brezilya , Hindistan , Endonezya gibi ülkeler Orta seviyede .

Riskli olarak görülen ve  yüksek , Çok Yüksek  olarak belirlenen ülkeler is Suriye , Afganistan, Yemen ,Irak , Libya , Mali , Orta Afrika Cumhuriyeti ,Güney Sudan Somali, Mısır’ın bazı bölümleri , Gazze bölgesi , Ukrayna’nın doğu bölümleri ve Nijerya’nın doğusu olarak değerlendirilmiş.

2019 Dünya Seyahat Risk Haritasını detaylı olarak bölümlenmiş halde   https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security linkinden inceleyebilirsiniz.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir